statistical analysis amar pishro services

تحلیل آماری چیست؟

تحلیل آماری یکی از اصلی ترین بخش های انجام پروژه های پژوهشی است. این پروژه ها مورد نیاز دانشجویان، موسسات و سازمان ها است. تحلیل آماری کمک می کند تا اهداف پژوهش به بهترین شکل ممکن دنبال شود. معمولا دانشجویان غیر آماری برای انجام تحلیل آماری مشکل دارند. برای برطرف کردن این مشکل دو راه حل مقابل آن ها قرار می گیرد. آن هایی که وقت دارند و می خواهند این مسیر را ادامه دهند یعنی پروژه های پژوهشی بسیاری را در آینده انجام دهند باید آموزش ببینند آموزش هایی مثل دوره آموزشی جامع SPSS، اما برای افرادی که وقت ندارند سفارش به شرکت های آماری بهترین گزینه است.

در این صفحه هر دو راه حل را دنبال می کنیم. تمامی مراحل انجام تحلیل آماری را بررسی می کنیم و مفاهیم اصلی آن را تشریح کردیم و همچنین لینک های هر مفهوم موجود است که مخاطبان می توانند کلیک کنند و آگاهی لازم نسبت به مراحل را بیابند. اما در ادامه مراحل سفارش تحلیل آماری و هزینه های آن را برای شما تشریح کردیم و در انتها خواهیم گفت که چرا بهتر است که آمار پیشرو را برای سفارش تحلیل آماری انتخاب کنید.

در تمامی پژوهش‌ها و تحقیقات، بررسی فرضیات آن پژوهش از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. جهت بررسی فرضیات، پس از بررسی جامعه آماری و تعیین حجم نمونه، پژوهشگر اطلاعات مورد نیاز را جمع‌آوری می‌کند، سپس با استفاده از نرم افزارهای تخصصی آماری، داده‌های خام تجزیه و تحلیل و اطلاعات پردازش می‌شود و در اختیار استفاده‌کنندگان قرار می‌گیرد.

روش هاي آماري براي تجزيه و تحليل داده ها به دو دسته‌ي كلي روش‌هاي آمار توصيفي و روش‌هاي آمار استنباطي دسته بندي مي شوند.

برای انجام تحلیل‌های مرتبط با پروژه‌های پژوهشی خود تنها کافی است در صفحه ثبت سفارش شرکت، نوع پروژه خود را ثبت کنید.

تحلیل آماری پایان نامه چیست؟

تحلیل آماری پایان‌نامه مهم‌ترین بخش پژوهش شماست. زیرا این بخش در هر پژوهش منحصر به فرد است. در واقع تحلیل آماری از زمانی که شما پروپوزال خود را تنظیم می‌کنید، شروع می‌شود. در پروپوزال مباحثی از قبیل جامعه آماری، تعیین حجم نمونه، روش گردآوری اطلاعات و روش تحلیل داده‌ها به موضوع تحلیل آماری مربوط می‌شود. اگر در زمان تنظیم پروپوزال، روش‌های مربوط به تحلیل آماری و حجم نمونه را به درستی مشخص کرده باشد، دیگر در زمان تحلیل آماری پایان‌نامه به مشکل نمی‌خورید و کار شما منظم و دقیق پیش می‌رود.

پس از همین ابتدای کار با یک متخصص آمار در این زمینه صحبت کنید. ما از شروع پروپوزال تا زمانی که از پایان‎‌نامه خود دفاع می‌کنید در کنار شما خواهیم بود و در تمامی مراحل به شما مشاوره می‌دهیم تا با اطمینان خاطر و آرامش تمام مراحل پژوهش خود را انجام دهید.

تفاوت تحلیل آماری در پایان‌نامه کارشناسی ارشد و دکتری چیست؟

 1. در پایان‌نامه کارشناسی ارشد روش تحلیل آماری شما می‌تواند براساس مطالعات قبلی باشد اما در پایان‌نامه دکتری روش تحلیل آماری شما باید کاملا جدید باشد.
 2. فرضیات در پایان‌نامه دکتری قوی‌تر از پایان‌نامه کارشناسی ارشد است. بنابراین تحلیل آماری عالمانه‌تر، قوی‌تر و دارای نوآوری بیشتری است.
 3. در پایان‌نامه دکتری باید از تحلیل آماری خود نظریه‌ای جدید ارائه دهید اما در پایان‌نامه کارشناسی ارشد به این موضوع نیازی نیست.
 4. بخش تحلیل آماری در مقطع دکتری باید مفصل و کامل تنظیم شود اما در مقطع کارشناسی ارشد توضیحات مختصری از آزمون‌ها و نتایج آنها کافیست.

انواع آزمون‌ها و روش‌های آماری پایان نامه‌ها

برخی از آزمون‌ها و روش‌های پرکاربرد مانند: آزمون‌های همبستگی (پیرسون، اسپیرمن و… )، آزمون‌های استقلال (کی‌دو و… )، آزمون‌های T، آنالیز واریانس، انواع رگرسیون، انواع سری‌های زمانی، معادلات ساختاری، تحلیل مسیر و تحلیل‌های عاملی، انواع خوشه بندی و طبقه‌بندی، روش‌های بررسی روایی و پایایی و … با توجه به اهداف و فرضیات محقق، اغلب در پایان نامه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

تحلیل آماری مقاله چیست؟

هر مقاله دارای چند بخش است: چکیده، مقدمه، مبانی نظری، روش پژوهش، یافته‌ها و نتیجه‌گیری. شما در بخش روش پژوهش و یافته‌ها، می‌بایست روش تحلیل آماری و نتایجی که از تحلیل آماری به‌دست آورده‌اید را بیان کنید. همچنین قسمتی از بخش نتیجه‌گیری نیز مربوط به یافته‌های پژوهش می‌شود. پس می‌توانیم نتیجه بگیریم که تحلیل آماری در مقاله شما اهمیت فراوان دارد. درصورتی که روش تحلیل آماری شما صحیح، به‌روز و متناسب با اهداف پژوهش باشد، می‌توانید مطمئن باشد که به راحتی مقاله شما پذیرش می‌شود.

چرا تحلیل آماری اهمیت دارد؟

تحلیل آماری اهمیت فراوانی دارد زیرا که یکی از موضوعات مهمی است که در زمان دفاع پایان‌نامه، داوران از آن سوال می‌پرسند و به آن دقت می‌کنند. همچنین داورانی که مقاله شما را بررسی می‌کنند، به قسمت تحلیل آماری شما توجه ویژه‌ای دارند.

تحلیل ‌های مورد نیاز شرکت‌ها

تحلیل بازار و بازارسنجی، کنترل کیفیت آماری، تولید نرم افزار در ارتباط با واحد تعمیر و نگهداری، تحلیل داده‌های حجیم سازمانی، تجمیع و خلاصه نتایج پروژه ها با استفاده از آمار توصیفی در قالب طرح‌های اینفوگرافیکی و داشبوردها، مشاوره و اجرای طرح‌های نظرسنجی و بازارسنجی، بازبینی موضوعی دیتا و تحلیل در قالب‌های توصیفی و استنباطی، مشاوره به اشخاص حقیقی و حقوقی به منظور تصمیم‌گیری در اجرای پروژه‌های تحقیقاتی و عملیاتی، انجام مطالعات مستقیم در حوزه جمعیت شناسی شامل بررسی ساختار و ترکیب جمعیتی، تحولات و حرکات جمعیت و پیش‌بینی‌های جمعیتی در سطح شهر و روستا، مدل‌سازی آماری و اجرای طرح‌های آمارگیری نمونه‌ای-ثبتی، غیرنمونه‌ای، نظرسنجی، اقتصادسنجی و سنجش افکار.
فعالیت های تخصصی در زمینه قابلیت، اطمینان سیستم ها و تجهیزات و پیش بینی، شاخص های طول عمر با استفاده از علم فازی و ارتقاء واحد تعمیر و نگهداری، ارتقاء گارانتی محصولات با ضریب اطمینان بالا، تحلیل و آنالیز داده‌های مرتبط با محصولات، تجهیزات و کارخانجات صنعتی، آنالیز داده‌های واحد کنترل کیفیت و مشاوره کنترل کیفیت کارخانه‌ها شامل مباحث SPC و SQC و روش‌های نمونه‌برداری در کنترل کیفیت و…

تحلیل بازار و بازارسنجی

تحلیل بازار در فعالیت های تجاری به معنی ارائه خدمات تحلیل اطلاعات مربوط به بازار، صنعت و کلیه نتایج و یافته های تحقیق در مورد کسب و کار است. این خدمات می تواند در زمان پیش از شروع فعالیت تجاری، زمان شروع فعالیت یا در مراحل بعدی آن به شرکت ها ارائه شود. مدیران فعالیت های تجاری نیازمند شناخت کافی نسبت به مشتریان، رقبا یا صنایع به منظور جذب مشتریان جدید و توسعه فعالیت تجاری خود هستند که این مهم با تحلیل وضعیت بازار اتفاق خواهد افتاد.

با استفاده از نتایج تحلیل بازار می توان از مسائل زیر مطلع شد:

 • تحلیل اقتصادی و پیش بینی درآمدها و هزینه ها
 • خوشه بندی مشتریان براساس ویژگی‌های رفتاری آنها و شناسایی مشتریان وفادار
 • استراتژی توسعه شرکتی و برنامه‌ریزی سناریوهای موجود

تحلیل آماری چه بخش هایی دارد؟

عموما به دو بخش کلی تقسیم می‌شود:

آمار توصیفی: آمار توصیفی آن دسته از علم آمار است که با دسته‌بندی، طبقه‌بندی، خلاصه‌سازی، نمایش ترسیمی و تلخیص داده‌ها سروکار دارد. در آمار توصیفی برای خلاصه‌سازی داده‌ها از جداول و نمودارها و محاسبه مقادیری مانند میانگین، میانه، نما، واریانس، انحراف معیار و … استفاده می‌شود.

هدف اصلی آمار توصیفی، تهیه اطلاعات به صورت یک فرم مناسب، قابل استفاده و قابل فهم است. واضح است که از داده‌های خام به تنهایی نمی‌توان اطلاعاتی کسب کرد و باید تا آنجا که می‌توان آن‌ها را به وسیله نمودار و یا چند عدد که شاخص و معرف آن است، خلاصه نمود. برای خلاصه کردن داده‌ها روش‌های زیر متداول است:

 1. جداول
 2. نمودارها
 3. معیارهای عددی

آمار استنباطی: آمار استنباطی آن دسته از علم آمار است که مشخص می‌کند، الگوهایی که از نمونه مورد مطالعه پژوهش به‌دست آمده را می‌توان به جامعه آماری تعمیم داد یا خیر؟ در آمار استنباطی آزمون‌های متفاوتی داریم. که این آزمون‌ها می‌توانند پارامتری و یا ناپارامتری باشد. آزمون‌های پارامتری برای داده‌هایی انجام می‌شود که دارادی توزیع نرمال باشند و آزمون‌های ناپارامتری برای داده‌هایی انجام می‌شود که ویژگی مورد نظر را نداشته باشد.

در واقع تفاوت اصلی آمار توصیفی و آمار استنباطی در این است که نتایج به‌دست آمده از آمار توصیفی را نمی‌توان به جامعه آماری تعمیم داد اما در آمار استنباطی می‌توان نتایج حاصله را به جامعه آماری تعمیم دهیم.

ابزار لازم برای انجام تحلیل آماری چیست؟

همانطور که می‌دانید انجام تحلیل آماری بدون استفاده از ابزار آن غیرممکن است. حال باید ببینیم ابزار تحلیل آماری چیست؟ ابزار تحلیل آماری در واقع همان نرم‌افزارهای آماری مانند SPSS, SAS, Stata, R, Eviews, Amos, Lisrel, Smart PLS, … هستند. با استفاده از نرم‌افزارهای گفته شده می‌توان تحلیل آماری خود را انجام و نتایج پژوهش خود را تفسیر کنید.

انواع نرم‌افزارهای مورد نیاز تحلیل‌های آماری

بعضی از نرم‌افزارها جامع هستند و پاسخگوی اغلب نیازهای محققین برای تحلیل داده‌ها، در تمام رشته‌ها و مطالعات هستند و برخی به منظور انجام محاسبات برای نوع خاصی از مطالعات هستند و در زمینه‌ها و مطالعات دیگر کاربرد ندارند. نرم افزارهایی مانند R، SAS، Stata و SPSS از جمله نرم‌افزارهای جامع هستند. نرم افزارهای دیگری مانند Eviews، Microfit و Gpower از جمله نرم افزارهایی هستند که در زمینه‌های خاصی کاربرد دارند.
شرکت آمارپردازان پیشرو با بهره‌گیری از کادری مجرب و مسلط به نرم‌افزارهایی مانند R، SPSS، Amos، smart PLS، مجموعه آفیس (Excel، PowerPoint، Word، Access)، Lisrel، Eviews، Minitab، MAXQDA، ExpertChoice، ArcGIS و… آماده خدمت‌رسانی به دانشجویان، دانش پژوهان، شرکت‌ها، مؤسسات مختلف و… در جهت رفع نیازهای آماری آنان می‌باشد.

تحلیل آماری خود را چه زمانی باید انجام دهید؟

در صورتی که شما در مرحله تنظیم پروپوزال در مقطع کارشناسی ارشد و یا دکتری هستید و یا تصمیم دارید مقاله‌ای را به چاپ برسانید، قسمتی از ذهن شما درگیر روش پژوهشتان می‌شود. پس در شروع کار باید روش تحلیل آماری خود را درنظر بگیرید. همانطور که می‌دانید مواردی که مربوط به تحلیل آماری می‌شود شامل: نوع و روش پژوهش، جامعه آماری، حجم نمونه، روش تحلیل داده‌ها، ورود داده‌ به نرم افزار، انجام مراحل آزمون در نرم افزار، تحلیل خروجی و بحث و نتیجه‌گیری فرضیات پژوهش می‌باشد.

در نتیجه قسمت اعظمی از پژوهش شما به تحلیل آماری اختصاص می‌یابد و باید در ابتدای پژوهش خود به آن نگاه ویژه‌ای داشته باشید. در صورتی که خودتان می‌خواهید تحلیل آماری خود را انجام دهید، می‌توانید در کنار  مشاوران آمار پیشرو با بهترین کیفیت، پروژه خودتان را انجام دهید. اگر تصمیم دارید خودتان تحلیلتان را انجام دهید و نیاز به آموزش دارید، می‌توانید با متخصصان و مدرسان آمار پیشرو آموزش ببینید و از مشاوره رایگان ما جهت انجام پروژه خود استفاده کنید.

 اما اگر فرصت یادگیری ندارید و یا به هر دلیلی می‌خواهید پروژه خود را به افراد متخصص واگذار کنید، ما می‌توانیم پروژه شما را با بهترین کیفیت و کوتاهترین زمان انجام دهیم. همچنین شما می‌توانید تا زمان دفاع و یا پذیرفته شدن مقاله خود از مشاوره رایگان آمار پیشرو استفاده کنید.

خدمات آمارپیشرو در خصوص تحلیل آماری چیست؟

ما در آمار پیشرو می‌توانیم در خصوص تحلیل آماری پروژه تحقیقاتی شما، تحلیل آماری پایان‌نامه در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری، روش پژوهش و یافته‌های مقاله، روش پژوهش و جامعه آماری در پروپوزال، وارد نمودن اطلاعات و داده‌ها در نرم افزار، مشاوره آماری، آموزش نرم افزارهای آماری به صورت مجازی، مشاوره در جهت تنظیم پرسشنامه، تعیین روایی و پایایی پرسشنامه و … به شما کمک کنیم.

مشتریان ما چه کسانی هستند؟
 1. دانشجویان تحصیلات تکمیلی که در حال تنظیم پروپوزال هستند و در خصوص روش‌های آماری پروپوزال نیاز به راهنمایی دارند.
 2. دانشجویان تحصیلات تکمیلی که برای تنظیم فصل 3 و 4 پایان‌نامه نیاز به مشاوره دارند.
 3. محققان و دانشجویانی که پرسشنامه‌های خود را تکمیل کرده‌اند و یا آزمایش‌های مربوطه را انجام داده‌اند و نیاز دارند داده‌ها و اطلاعات را در نرم افزار وارد کنند.
 4. محققان و دانشجویانی که داده‌های خود را در نرم افزار وارد کرده‌اند و نیاز به انجام آزمون‌های آماری دارند.
 5. محققان و دانشجویانی که خروجی نرم افزار را گرفته‌اند اما نمی‌توانند آن را تحلیل کنند.
 6. محققان و دانشجویانی که پرسشنامه را تنظیم کرده‌اند و نیاز به سنجیدن روایی و پایایی آن دارند.

تمایز آمارپیشرو نسبت سایر شرکت‌های آماری چیست؟

محققان و پژوهشگران عزیز در صورتی که پروژه تحلیل آماری خود را تیم متخصص آمار پیشرو بسپارید از مزایای زیر بهره‌مند می‌شوید:

 1. تحلیل آماری شما توسط متخصصان با تجربه و با انگیزه آمار پیشرو که دارای مدرک تحصیلی تخصصی آمار در مقاطع ارشد و دکتری هستند انجام می‌شود. در نتیجه کار شما با بالاترین کیفیت انجام می‌شود.
 2. یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های محققان این است که بعد از انجام پروژه ممکن است به تیم تحلیل دسترسی نداشته باشند. اما گروه آمار پیشرو با حضور در مرکز رشد دانشگاه فردوسی مشهد این دغدغه را از محققان مرتفع نموده است. در نتیجه نیاز شما به پشتیبانی تا انتهای پروژه و یا تا زمان دفاع برطرف می‌شود.
 3. شرکت آمار پیشرو، شماره ثبت، کد اقتصادی و عضویت انجمن علمی آمار ایران را دارد. بنابراین شما می‌توانید با اطمینان خاطر پروژه خود را به ما بسپارید و از لحاظ کیفیت و قیمت کار مطمئن باشید.
 4. شرکت آمار پیشرو با توجه به اینکه شرکتی ثبت شده است و منشور اخلاقی دارد، طبق قوانین خود از اطلاعات محققان به خوبی محافظت می‌کند و اطلاعاتی مانند داده‌ها، پروپوزال و … نزد ما تا زمان اتمام پروژه و یا زمان دفاع پایان نامه می‌ماند و پس از آن سرور پاک می‌شود.
 5. مراحل پرداخت هزینه پروژه به آمار پیشرو در دو نوبت انجام می‌شود. به طوریکه تسویه حساب نهایی پس از تایید استاد راهنما انجام می‌شود و دانشجو دیگر نگران تایید تحلیل خود نیست.
 6. فایل تحلیل آماری که در اختیار محقق قرار می‌گیرد، در قالب فایل word به همراه خروجی نرم‌افزار است که دانشجو به ارحتی می‌تواند مطالب را تغییر دهد.

خدماتی که آمار پیشرو در زمینه تحلیل آماری ارائه می دهد

ما در آمار پیشرو تعداد زیادی از نیازهای شما محققان و پژوهشگران محترم را فراهم می‌کنیم. در این قسمت می‌خواهیم شما را با تعدادی از پرکاربردترین تحلیل‌هایی که آمار پیشرو انجام می‌دهد آشنا کنیم. آمار پیشرو تحلیل‌های مختلفی را با استفاده از نرم‌افزارهای SPSS, Amos, Lisrel, Smart PLS, Expert Choice, SPSS Modeler, Minitab, … انجام می‌دهد. تعدادی از تحلیل‌هایی که تیم متخصص آمار پیشرو برای محققان و پژوهشگران انجام می‌دهد شامل موارد زیر است.

پایایی پرسشنامه:

برای سنجش سازگاری(پایایی همگنی) درونی(داخلی) پرسشنامه، روش‌های مختلفی وجود دارد که یکی از پرکاربردترین آن‌ها ضریب آلفای کرونباخ می‌باشد که براساس میانگین کواریانس (و یا همبستگی) سوالات (گویه‌ها، آیتم‌ها) موجود در یک پرسشنامه (آزمون) بدست می‌آید. زمانی که چندین خرده مقیاس در پرسشنامه موجود است، آلفا به تفکیک خرده مقیاس ها (جدا جدا) محاسبه می‌شود. در واقع ضریب آلفای کرونباخ و ضریب پایایی مرکب از جمله روش هایی برای سنجش سازگاری درونی پرسشنامه است. 

روایی پرسشنامه:

روایی پرسشنامه (اعتبار پرسشنامه) به این معناست که وقتی می خواهیم پرسشنامهای طراحی کنیم، آیا این پرسشنامه با اهداف در نظر گرفته شده مطابقت دارد یا خیر؟ روایی پرسشنامه انواع مختلف دارد که دو روش اصلی آن شامل روایی درونی و روایی بیرونی است.

روش‌های نمونه‌گیری و تعیین حجم نمونه:

حجم نمونه، تعداد اعضایی از جامعه است که در نمونه حضور پیدا می‌کنند. این تعداد چه قدر باید باشد؟شاید ساده‌ترین و رایج‌ترین پاسخ به این سوال بدین صورت باشد: هر چه حجم نمونه بیش‌تر باشد بهتر است! خبر تکان‌دهنده این است که طبق قوانین آمار استنباطی، این باور عمومی اشتباه است!!! ازدیاد نامتناسب حجم نمونه، تنها باعث افزایش نامتناسب دقت می‌شود اما کیفیت نتایج نهایی را افزایش نمی‌دهد.

حجم نمونه را نباید بر اساس باورهای نادرست تعیین کرد، چرا که ممکن است نتایج نامطلوبی به دست بدهد. پس چگونه باید حجم نمونه را تعیین نمود؟ پاسخ این است که حجم نمونه را باید با توجه به شرایط عمومی و شرایط اختصاصی هر مسئله تعیین کرد. منظور از شرایط عمومی، شرایطی هستند که در هر مسئله‌ی آزمون فرضیه جدا از نوع و هدف آن وجود دارند.

آمار توصیفی:

آمار توصیفی آن دسته از علم آمار است که با دسته‌بندی، طبقه‌بندی، خلاصه‌سازی، نمایش ترسیمی و تلخیص داده‌ها سروکار دارد. در آمار توصیفی برای خلاصه‌سازی داده‌ها از جداول و نمودارها و محاسبه مقادیری مانند میانگین، میانه، نما، واریانس، انحراف معیار و … استفاده می‌شود.

آزمون‌های t:

آزمون t برای تعیین اختلاف معناداری میانگین یک گروه با یک مقدار پیش فرض و یا میانگین های دو گروه به کار می روند. این تعاریف را شاید در بسیاری از کتاب ها دیده باشید اما فارغ از تعریف های آماری که با اصطلاحات بسیار سخت آغاز می شود با مثالی این آزمون را برای شما بهتر توضیح می دهیم فرض کنید معلمی می خواهد نمرات دانش آموزان را در دو ترم تحصیلی و یا نمرات دانش آموزان دو کلاس را با هم مقایسه کند، آنگاه می تواند از آزمون های t استفاده کند. همچنین معلم می تواند تاثیر کلاس های تقویتی را بر نمرات دانش آموزان بسنجد.

آنالیز واریانس یکطرفه:

آنالیز واریانس یک‌ طرفه (one-way ANOVA) میانگین‌های دو یا تعدادی بیشتر از گروه‌های مستقل در جامعه را مقایسه می‌کند و هدفش این است که مشخص کند آیا شواهد آماری وجود دارد که میانگین آن گروه‌ها به طور معنی‌دار متفاوت هستند یا خیر. آنالیز واریانس یک‌طرفه یک آزمون پارامتری است. این آزمون‌ با این نام‌ها نیز شناخته می‌شود: آنوای تک‌عاملی، آنوای یک‌طرفه و آنوای بین‌عاملی.

آنالیز واریانس دوطرفه:

آنالیز واریانس دوطرفه تفاوت‌های میانگین بین گروه‌هایی را که در بین دو متغیر مستقل (عامل) تقسیم شده‌اند مقایسه می‌کند. هدف اولیه از آنالیز واریانس دوطرفه فهمیدن آن است که آیا اثر متقابل بین دو متغیر مستقل بر روی متغیر وابسته معنی‌دار است یا خیر. به عنوان مثال می‌توانیم از آنالیز واریانس دوطرفه برای بررسی این که آیا اثر متقابل بین جنسیت و سطح تحصیلات بر آزمون اضطراب دانشجویان وجود دارد استفاده کنیم که در آن جنسیت (مرد/زن) و سطح تحصیلات (لیسانس/تحصیلات تکمیلی) متغیرهای مستقل هستند و آزمون اضطراب متغیر وابسته است.

تحلیل واریانس چند متغیره:

تحلیل واریانس چندمتغیره مانوا (MANOVA)  در زمره روش‌های تحلیل واریانس قرار دارد. تحلیل واریانس چندمتغیره یک‌طرفه (مانوای یک‌طرفه) برای تعیین این امر استفاده می‌شود که آیا تفاوتی بین گروه‌های یک متغیر مستقل در بیش از یک متغیر وابسته پیوسته وجود دارد یا خیر. هم چنین اگر بخواهیم اثر دو متغیر مستقل را بر بیش از یک متغیر وابسته بسنجیم، آن گاه باید از مانوای دوطرفه استفاده کنیم.

آنالیز کوواریانس:

آنالیز کوواریانس یا آنکوا، نوعی آنالیز و تحلیل همانند آنوا (ANOVA) می‌باشد و هرگاه در آنالیز واریانس بخواهیم اثر متغیرهای مداخله‌گر را به روش‌های آماری حذف کنیم تا نتایج با دقت بیشتری به دست آید از آنالیز کوواریانس استفاده می‌شود. در این روش هم از کنترل آماری استفاده می‌شود و هم از واریانس، به‌عبارت‌ بهتر به جای تحلیل واریانس تحلیل کوواریانس مورد استفاده قرار می‌گیرد. درحقیقت آنکوا (ANCOVA) مدل ادغام شده آنوا (ANOVA) و همچنین رگرسیونی برای متغیرهای پیوسته است. تحلیل کوواریانس مناسبترین آزمون آماری برای طرح پیش آزمون و پس آزمون ٢ گروهی است.

آزمون رتبه‌بندی فریدمن:

آزمون رتبه بندی فریدمن (Friedman test)، معادل ناپارامتری آزمون تحلیل واریانس یک‌طرفه با اندازه‌های تکراری است. از آزمون فریدمن برای رتبه‌بندی متغیرها  (گروه‌های وابسته به هم یک متغیر مستقل) نیز می‌توان استفاده کرد. فرض کنید می‌خواهیم اثربخشی یک روش جدید آموزش زبان بر یادگیری زبان را بررسی کنیم. برای این کار، زبان‌آموزان یک کلاس از یک مؤسسه آموزش زبان را به عنوان نمونه انتخاب کرده‌ایم و پیشرفت زبان‌آموزی آن‌ها را تحت روش جدید آموزشی در طی یک ماه مورد سنجش قرار داده‌ایم.

آزمون من ویتنی:

آزمون من ویتنی (Mann–Whitney U test) یک آزمون ناپارامتری است. آزمون من ویتنی معادل آزمون تی استودنت دو نمونه مستقل است. در این آزمون یک متغیر هدف داریم که می‌خواهیم بدانیم آیا بین دو گروه جداگانه از افراد یا اشیا دارای تفاوت است یا خیر. به عنوان مثال، نظر افراد راجع به طعم یک نوع بستنی را در نظر بگیرید که در قالب سه گزینه «خوب»، «متوسط» و «بد» ارائه می‌شود. حال می‌خواهیم بدانیم آیا بین نظر کودکان با نظر بزرگسالان در مورد این بستنی تفاوتی وجود دارید یا خیر. در این صورت می‌توانیم از آزمون من ویتنی استفاده کنیم. 

آزمون کای دو:
آزمون کای دو یا خی دو و یا مربع کای ازمونی است که فراوانی های مورد انتظار را با فراوانی های تحقیق مقایسه می کند تا مشخص شود آیا تفاوت معنا داری بین این دو فراوانی وجود دارد یا خیر. دو نوع آزمون کای ۲ وجود دارد که هر کدام به منظوری متفاوت استفاده خواهند شد.

آزمون کای دو برای نیکویی برازش که برای تحلیل یک متغیر رده‌ای به کار می‌رود. به این صورت که اگر اختلافی در فراوانی میان رده‌های پاسخ وجود داشته باشد، آزمون کای دو برای نیکویی برازش آن را نشان می‌دهد. آزمون کای دو برای استقلال که برای تعیین رابطه‌ی بین دو متغیر رده‌ای از این آزمون کای دو استفاده می‌کنیم (جدول توافقی).
آزمون کروسکال والیس:
آزمون کروسکال والیس ( (Kruskal–Wallis H test یک آزمون ناپارامتری مبتنی بر رتبه است که می تواند برای تعیین تفاوت‌های آماری معنی دار بین دو یا چند گروه از یک متغیر مستقل بر یک متغیر وابسته پیوسته یا ترتیبی استفاده شود. در واقع در این آزمون میخواهیم بیازماییم که نمونه ها از یک توزیع پیروی میکنند یا خیر یا به عبارت دیگر فرض صفر ما برابر بودن میانگین گروه‌هاست و فرضیه مقابل نیز نابرابر بودن این میانگین‌ها در حداقل یک گروه است. این روش برای بررسی کردن دو یا چند گروه نمونه با تعداد نمونه‌های یکسان یا متفاوت به‌کار می‌رود.
بررسی نرمال بودن داده‌ها:
روش‌های نرمال بودن داده‌ها دارای دو نوع کلی هستند . برخی از آن‌ها بر مبنای آزمون‌های آماری و برخی دیگر بر مبنای بررسی‌های بصری هستند. آزمون‌های آماری دارای این مزیت هستند که قضاوت عینی درباره نرمال بودن را فراهم می‌کنند، اما نقص آن‌ها این است که به اندازه کافی در حجم نمونه کوچک حساس نیستند و در حجم نمونه بزرگ نیز بیش از حد حساس هستند. به همین علت، برخی از آماردان‌ها ترجیح می‌دهند از نمودارها استفاده کنند که توسط آن‌ها می‌توان قضاوت ذهنی درباره نرمال بودن انجام داد.

آزمون کلوموگروف اسمیرنوف:
آزمون کولموگروف اسمیرنف یکی از آزمون‌هایی که نام آن را برای بررسی نرمال بودن زیاد شنیده‌ایم. برای استفاده از بسیاری از روش‌های آماری معروف، لازم است داده‌ها از توزیع نرمال پیروی کنند. در حقیقت برای بسیاری از آزمون‌های پارامتری باید داده‌ها دارای توزیع نرمال باشند. به همین علت، لازم است پیش از استفاده از این آزمون‌ها، با بهره‌گیری از روش‌های آماری، درباره نرمال بودن داده‌های مورد بررسی اطمینان حاصل کنیم. بنابراین کاربرد آزمون کولموگروف اسمیرنوف در تعیین نرمال بودن داده‌ها است. اما این آزمون، تنها روش برای بررسی نرمال بودن نیست و روش‌های گوناگون دیگری نیز برای این منظور وجود دارند.
تحلیل عاملی اکتشافی:
تحلیل عاملی اکتشافی در حالتی است که پژوهشگر هیچ ایده‌ای درباره ساختار داده‌ها یا تعداد ابعاد متغیرهای خود ندارد. تحلیل عاملی اکتشافی، یکی از تکنیک‌های کاهش داده‌ها است که تعداد زیادی متغیر را به مجموعه‌ی کوچکتری از عامل‌های مهم تبدیل می‌کند به‌طوری که اطلاعات ضروری موجود در متغیرها خلاصه می‌شود. اکثر اوقات، زمانی‌که محقق بخواهد ساختار مجموعه‌ای از متغیرها را خلاصه کند، تحلیل عاملی به‌عنوان یک تکنیک اکتشافی به‌کار می‌رود.
همبستگی:
همبستگی میزان و نوع ارتباط بین دو متغیر را نشان می‌دهد. فرض کنید می‌خواهیم ارتباط بین میزان هوش و نمره تحصیلی را بسنجیم. در این صورت آزمون همبستگی را انجام می‌دهیم و ضریب همبستگی را محاسبه می‌کنیم. اگر ضریب همبستگی بین دو متغیر مثبت باشد یعنی ارتباط مستقیم بین دو متغیر وجود دارد و اگر منفی باشد یعنی ارتباط معکوس بین دو متغیر وجود دارد.
همبستگی کانونی:
همبستگی کانوني شبیه رگرسیون چند متغیری است، به این معنا که در این روش ترکیبی از متغیرهای پیش بینی کننده به منظور پیش بینی متغیر ملاک به کار برده می‌شود، تفاوت این دو روش در تعداد متغیرهای ملاک است. در رگرسیون چند متغیری فقط یک متغیر ملاک وجود دارد، در صورتی که همبستگی کانوني بیش از یک متغیر ملاک دارد.
رگرسیون خطی:
در مباحث مربوط به رگرسیون ما به دنبال یافتن رابطه بین متغیر وابسته (پاسخ) و مجموعه‌ای از متغیرهای مستقل (پیشگو) هستیم. در رگرسیون خطی ساده فقط یک متغیر پیش‌بینی کننده داریم. در حالی که در رگرسیون خطی چندگانه بیش از یک متغیر پیش‌بینی کننده داریم. به عنوان مثال وقتی می‌خواهیم بررسی کنیم که آیا میزان ضریب هوشی دانش‌آموزان بر معدل آنها تاثیرگذار هست یا نه؟ از رگرسیون خطی ساده استفاده می‌کنیم.

اما زمانی که می‌خواهیم بررسی کنیم، آیا میزان ضریب هوشی و ساعت مطالعه در هفته دا‌نش‌آموزان بر معدل آنها تاثیرگذار هست یا نه؟ از رگرسیون خطی چندگانه استفاده می‌کنیم. در حالت اول برای پیش‌بینی متغیر پاسخ تنها یه متغیر مستقل داریم اما در حالت دوم برای پیش‌بینی متغیر پاسخ دو متغیر ضریب هوشی و ساعت مطالعه در هفته را داریم.
رگرسیون لجستیک:
رگرسیون لجستیک تکنیکی آماری است برای نشان دادن تاثیر متغیرهای کمی یا کیفی بر متغیر وابسته دو وجهی (دو طبقه ای). تحلیل رگرسیون لجستیک شبیه تحلیل رگرسیون خطی است ولی با این تفاوت که در رگرسیون خطی متغیر وابسته متغیری کمی است اما در رگرسیون لجستیک متغیر وابسته متغیری کیفی و دو وجهی است.

در رگرسیون لجستیک نیز متغیرهای مستقل کیفی یا باید متغیری دو وجهی باشند یا به متغیر ظاهری دو وجهی تبدیل شوند. در رگرسیون لجستیک که متغیر وابسته متغیری دو وجهی است تاثیر متغیرهای مستقل بر آن به صورت نقش هر متغیر مستقل بر احتمال وقوع یک طبقه خاص متغیر وابسته نشان داده می‌شود.
رگرسیون گام به گام:
همونطور که می‌دانیم رگرسیون، بررسی اثر چند متغیر مستقل بر متغیر وابسته است. به عنوان مثال بررسی تاثیر ویژگی‌های شخصیتی مدیران بر عملکرد کارکنان زیرمجموعه می‌تواند نمونه‌ای از رگرسیون باشد. در رگرسیون گام به گام (stepwise) تمامی متغیرهای مستقل وارد مدل می‌شوند و آن متغیرمستقلی که تاثیر چندانی بر متغیر وابسته نداشته باشد از مدل حذف می‌شود. روش رگرسیون گام به گام در واقع ترکیبی از دو روش پیش‌رونده و پس‌رونده است.
تحلیل مسیر:
تحلیل مسیر تکنیکی آماری است که با استفاده از معادلات رگرسیون خطی استاندارد (معادلات رگرسیون خطی بر حسب ضرایب رگرسیون استاندارد) به میزان انطباق یک مدل علی نظری با واقعیت (داده‌ها) می‌پردازد. به عبارت دیگر تحلیل مسیر تکنیکی برای آزمون تجربی مدل علی نظری است. علاوه بر این اگر مدل علی نظری با داده‌های جمعیتی معین انطباق داشته باشد می‌توان انواع اثرات (اثر مستقیم و غیرمستقیم و کاذب و خالص) تک تک متغیرهای مستقل بر متغیر وابسته مدل علی نظری را نیز حساب کرد.

روش دلفی:

برای تدوین پرسشنامه نیاز به متغیرها و یا شاخص‌هایی داریم که برای ارزیابی فرضیات از آنها استفاده کنیم. گاهی اوقات برای بررسی اهداف، پرسشنامه‌های استاندارد با شاخص‌های مشخصی وجود دارد اما زمانی که برای تصمیم‌گیری شاخص‌ها اطلاعات کافی در اختیار نداریم از روش دلفی استفاده می‌کنیم.

مدلسازی معادلات ساختاری:

مدل سازی معادلات ساختاری (SEM) روشی آماری است که در بسیاری از رشته‌ها از جمله روان‌شناسی، علوم رفتاری، جامعه‌شناسی، علوم اجتماعی، اقتصاد، حسابداری، پزشکی و … مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روش می‌تواند به عنوانی ترکیبی از تحلیل عاملی و رگرسیون یا تحلیل مسیر در نظر گرفته شود. نکته جالب در مورد مدل‌های معادلات ساختاری، همان سازه‌های نظری (theoretical constructs) آن هستند که توسط متغیرهای پنهان نشان داده می‌شوند.

تحلیل عاملی تاییدی:

. تحلیل عاملی تاییدی یکی از دو نوع اصلی تحلیل عاملی است. تحلیل عاملی تاییدی که به طور مخفف CFA نامیده می‌شود، تعیین توانایی یک مدل از پیش تعیین‌شده در برازش به داده‌ها را سنجش می‌کند. تحلیل عاملی تاییدی برای حالتی است که ایده‌ای خاص درباره این که ساختارها داده‌ها چگونه است و تعداد ابعاد حاضر در متغیرها داریم. در این حالت، تحلیل عاملی تأییدی برای بررسی و تأیید ایده ما به کار می‌رود

طرح آزمایشات:

طرح آزمایشات الگوهای ابداع شده‌ای هستند که برای انجام آزمایشات مقایسه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرند. آزمایش در اینجا به کلیه عملیاتی اطلاق می‌شود که برای رد یا قبول یا تکمیل فرضیه‌ای بکار می‌روند.

تحلیل سلسله مراتبی:

فرآيند تحليل سلسله مراتبي (AHP) براي تصميم‌گيري با معيارهاي چندگانه به‌کار می‌رود زیرا با استفاده از این مدل می‌توان معیارها را به صورت سلسله مراتبی با هم مقایسه کرد. این معیارها می‌توانند کمی و یا کیفی باشند. به عنوان مثال می‌خواهیم چندین مکان را برای احداث سالن ورزشی با هم مقایسه کنیم. این مکان‌ها دارای ویژگی‌های متفاوت هستند. تمام معیارهایی که برای انتخاب یک سالن ورزشی مناسب باید در نظر گرفته شود را بررسی کرده‌ایم. می‌خواهیم با استفاده از این معیارها زمین‌های مناسب را شناسایی و اولویت بندی کنیم. برای اینکار از روش تحلیل سلسله مراتبی استفاده می‌کنیم و با توجه به نظرات خبرگان تصمیم‌گیری چندمعیاره را انجام می‌دهیم.

تحلیل خوشه‌ای:

طبقه بندی پدیده‌ها یا متغیرها از ارکان هر علمی است و تحلیل خوشه‌ای یکی از روش‌های تحلیل چند متغیره است که برای طبقه بندی عناصر یا متغیرها و تشخیص گروه‌های همگن به کار می‌رود. تحلیل خوشه‌ای طبقه بندی عناصر یا متغیرها به گروه‌های همگن است به گونه‌ای که عناصر (یا متغیرهای) هر گروه دارای بیشترین شباهت با هم و کمترین شباهت با عناصر (یا متغیرهای) گروه‌های دیگر باشند.

فرایند سفارش تحلیل آماری با آمار پیشرو

 1. در مرحله اول جهت برآورد هزینه و زمان انجام کار، شما می‌توانید اطلاعات خود شامل: عنوان پروژه، اهداف و فرضیات، پروپوزال و … را برای ما ارسال کنید.
 2. حال برای شروع تحلیل آماری خود می‌بایست نیمی از هزینه را واریز و عکس فیش واریزی را برای ما ارسال کنید.
 3. فایل تحلیل اولیه در قالب word جهت بررسی و مشاهده استاد راهنما برای شما ارسال می‌شود.
 4. اصلاحات احتمالی انجام و فایل تحلیل نهایی در قالب word و خروجی نرم‌افزار مهیا می‌شود.
 5. تسویه حساب نهایی انجام و فایل نهایی ارسال می‌شود.
 6. پشتیبانی و مشاوره رایگان تا انتهای پروژه و یا زمان دفاع پایان‌نامه انجام می‌شود.

سوالات متداول:

 1. تحلیل آماری پایان‌نامه چه مقاطع و چه رشته‌هایی را انجام می‌دهید؟

تیم متخصص آمار پیشرو تحلیل آماری پروژه‌ها، مقالات و پایان‌نامه در مقاطع کارشناسی ارشد، دکتری و دکتری تخصصی را انجام می‌دهد.

آمار پیشرو تحلیل آماری مربوط به کلیه رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی، مهندسی، روانشناسی، مدیریت، علوم اجتماعی و سایر رشته‌های علوم انسانی و بسیاری از رشته‌های دیگر را انجام می‌دهد.

 • از کدام نرم‌افزار آماری باید استفاده کنم؟ و کدام آزمون آماری را در تحلیل آماری خود باید استفاده کنم؟

داشتن دانش آماری کافی و تسلط به نرم افزارها برای نوشتن پایان نامه بسیار پر اهمیت است. شرکت آمار پیشرو با مشاوره رایگان، آموزش‌های خصوصی و گروهی (آموزش مباحث آماری و نرم‌افزارها) و انجام تحلیل‌های آماری به دانشجویان کمک می‌کند تا در کمترین زمان آماده دفاع از پایان نامه خود شوند.

 • تحلیل آماری آمار پیشرو چه تفاوتی با سایر تحلیل‌های آماری دارد؟

آمار پیشرو از ابتدای پروژه در کنار شما خواهد بود و شما می‌توانید تا انتهای پروژه و دفاع پایان‌نامه، مشاوری را در کنار خود داشته باشید تا نگرانی و دغدغه شما برطرف شود و علاوه بر آن از مراحل کار خود مطلع شوید و آموزش ببینید. همچنین تحلیل آماری شما به صورت فایل گزارش کامل در قالب Word تحویل داده می‌شود.

به این صورت که جداول خروجی نرم‌افزار، مجددا طراحی می‌شود و آماده گذاشتن در فصل چهارم پایان‌نامه و یا مقاله می‌باشد و دیگر نیازی به تغییر کلی در جداول و نمودارها نیستید. درکنار فایل تحلیل کامل، خروجی نرم‌افزار نیز به شما ارائه می‌شود، تا در صورتی که استاد راهنما بخواهد خروجی‌ها را مشاهده کند، در دسترس باشد.

 • آمار پیشرو چگونه کار خود را تایید می‎‌کند؟

آمار پیشرو علاوه براینکه شرکتی ثبت شده با شماره ثبت 62951 است، دارای کد اقتصادی نیز می‌باشد. همچنین در مرکز رشد دانشگاه فردوسی مشهد مستقر است و این موجب می‌شود که محقق و پژوهشگر در هر زمان به شرکت آمار پیشرو دسترسی داشته باشد.

 • آمار پیشرو چگونه از اطلاعات محققان محافظت می‌کند؟

با توجه به اینکه آمار پیشرو شرکتی ثبت شده است، پس دارای منشور اخلاقی است و طبق این منشور اخلاقی پس از اتمام پروژه و یا دفاع پایان‌نامه، اطلاعات شما از روی سرورها حذف می‌شود و در زمان تحلیل، 100% مطمئن باشد که اطلاعات شما در جای دیگری استفاده نمی‌شود. چرا که اگر اطلاعات شما افشا شود، امکان شکایت از شرکتی که شماره ثبت دارد، به راحتی برای محققان مقدور خواهد بود.

 • شرایط پرداخت هزینه به چه صورت است؟

پس از تایید هزینه و زمان توسط مشتری، 50% هزینه توسط آمار پیشرو دریافت  و فرآیند تحلیل شروع می‌شود. مابقی هزینه نیز بعد از تایید استاد راهنما و پس از دریافت فایل تحلیل اولیه واریز می‌شود.