5 دلیل اهمیت داده کاوی در کسب و کار

فهرست مطالب

تکنولوژی و پیشرفت سریع فناوری در دنیا، یکی از مهم ترین عوامل تاثیرگذار در عملکرد کسب و کارها بشمار می رود. داده کاوی در کسب و کار با تسهیل تحلیل داده ها، تاثیر قابل توجهی بر سود دهی سازمان های مختلف دارد. امروزه شرکت ها به ابزارهای متعددی دسترسی دارند که مبتنی بر پردازش داده ها و نرم افزارهای هوش تجاری می باشند. این ابزارها به مدیران شرکت ها این امکان را می دهد تا مشتریان خود را بهتر بشناسند. در صورتی که در  یک کسب و کار آنلاین فعالیت داشته باشید، برخی از این داده ها، می توانند برای بهبود و افزایش ترافیک سایت شما بسیار مفید باشند. این منظر بسیار اهمیت داده کاوی را در کسب و کار بیش از پیش با اهمیت خواهد بود.

برای بهتر فهمیدن این مفهوم ابتدا به تعریف خود داده کاوی می پردازیم.

داده کاوی مستلزم ارزیابی داده های جمع آوری شده قبلی به منظور استخراج اطلاعات جدید و بامعنا است.

مقاله داده کاوی چیست

داده کاوی در کسب و کار به چه معناست؟

داده کاوی در کسب و کار، فرآیندی است که طی آن تحلیلگران داده، حجم عظیمی از اعداد و ارقام مربوط به کسب و کار را مورد آنالیز قرار دهند. این فعالیت ها شامل یک رویکرد علمی در ثبت، تجزیه و تحلیل، انتشار و ارائه یافته های داده ها است، که موجب تسهیل تصمیم گیری در مورد کسب و کار می شود. در واقع با توجه به نتایج تجزیه تحلیل های داده، شما خواهید توانست نیازها و رفتارهای مشتریان را پیش بینی کرده و به منظور افزایش سودآوری کسب و کار خود، به نحو مؤثرتری تصمیم گیری کنید.

اگر از روش های داده کاوی در کسب و کار خود استفاده کنید، می توانید علل اتفاقات و رویدادهای خاص را بر اساس داده هایی که در اختیار دارید، تجزیه و تحلیل نمایید. به تبع آن اهداف و دستورالعمل های لازم برای کسب و کارتان را پیدا خواهید نمود. به عبارت دیگر به کمک داده کاوی، با استفاده از زبانی آسان و قابل درک، دیدگاه فنی بسیار خوبی در کسب و کار خود پیدا خواهید کرد.

چرا باید از داده کاوی در کسب و کار استفاده کنیم؟

 به طور کلی پنج دلیل اصلی وجود دارد که ضرورت استفاده از علم داده کاوی در کسب و کار را نشان می دهد. در ادامه این مطلب به توضیح این دلایل خواهیم پرداخت. به طور خلاصه می توان گفت آیا ابزار دقیقی برای تجزیه و تحلیل رقبای خود می خواهید؟ داده کاوی می تواند در این زمینه نیز به شما به یاری شما بیاید.

استفاده از داده کاوی در کسب و کار نقش مؤثری در رشد کسب و کار شما از طریق استراتژی های هدفمند دارد. اگر این تجزیه و تحلیل ها با اصول سئو و بازاریابی ادغام شود، می تواند شما را در صدر موتورهای جستجو قرار دهد. سئو در واقع یک روش بسیار مؤثر برای پیشرفت وب سایت در نتایج جستجوی اینترنتی می باشد. در واقع سئو به نوعی تصمیم گیری آگاهانه ای مبتنی بر داده ها، برای پیشرفت وب سایت شما می باشد. برای روشن شدن اهمیت داده کاوی در کسب و کار به بررسی پنج دلیل اصلی استفاده از تجزیه تحلیل داده ها پرداخته ایم.

هدف گذاری در کسب و کار با داده کاوی

با استفاده از اصول داده کاوی در کسب و کار خود، می توانید مشخص کنید که چه نوع از تبلیغات برای مشتریان شما تاثیر بیشتری داشته و می تواند آن ها را وادار به خرید محصولات شما نماید. در واقع داده ها می توانند به شما بهترین روش های تبلیغاتی، که بیشترین تاثیر را بر روی مشتریان دارند را به شما معرفی کنند.

از طرفی داده کاوی در کسب و کار، می تواند این امکان را فراهم کند که اطلاعات دقیقی از هزینه های صرف شده در کسب و کار خود داشته باشید. به این ترتیب می توانید در هزینه ها صرفه جویی کرده و پول زیادی را پس انداز نمایید. این پول می تواند صرف انجام سایر فعالیت های مهم سازمان شود.

شناخت مشتریان با داده کاوی در کسب و کار

در حال حاضر در حیطه کسب و کار هیچ روش و متد بهتری از داده کاوی وجود ندارد، که بتواند عملکرد و چگونگی ارائه محصولات در بازار را مورد بررسی قرار دهد. هنگامی که با استفاده از متدهای داده کاوی متوجه می شوید که چه محصولاتی برای مشتریان شما مناسب است. بنابراین می توانید حوزه فعالیت و مشتریان هدف خود را مشخص کنید. به عنوان مثال بررسی ترندهای موجود در بازار در مورد هزینه ها و سلیقه مصرف کنندگان بسیار مفید و آموزنده است. زمانی که شما داده ها و اطلاعات کافی در مورد این موضوعات مهم را در اختیار دارید، می توانید کسب و کار خود را به سمت تولید و توزیع کالاها و یا خدمات خاصی هدایت کنید.

به این ترتیب علم داده کاوی در کسب و کار، به شما کمک می کند تا خواسته های مشتریان بالقوه خود را مشخص کنید. ناگفته نماند که این داده ها در تعیین قیمت ها، و تعیین شیوه تبلیغاتی که می خواهید اتخاذ کنید و همچنین جایگاهی که قرار است به عنوان هدف خود قرار دهید نیز ضروری می باشند.

نوآوری های جدید در کسب و کار با داده کاوی

یکی از دلایلی که ضرورت استفاده از داده کاوی در کسب و کار را نمایان میسازد، تغییر و نوآوری های جدید در حوزه های مختلف کسب و کار است. تجزیه و تحلیل داده ها در هر تجارت و کسب و کاری می تواند یک ایده تقریبی، از تغییرات رفتار مصرف کننده در آینده را نشان دهد. به همین دلیل به شما این فرصت را می دهد که نوآوری های آینده نگرانه ای را در تولید محصولات یا ارائه خدمات خود انجام دهید. با این نوآوری ها خواهید توانست برتری خود را نیز نسبت به رفتار رقبا حفظ نموده و در عین حال در سودآوری از آن ها جلوتر باشید.

کاهش هزینه های عملیاتی کسب و کار با داده کاوی

اگر می خواهید فعالیت های شما در کسب و کار به شکلی روان و مؤثر انجام شود، تجزیه و تحلیل داده ها کمک زیادی به شما خواهد نمود. در واقع با یک سیستم تجزیه و تحلیل داده خوب، می توانید بخش هایی از کسب و کارتان که از منابع مالی غیر ضروری استفاده می کنند را تشخیص دهید. به این ترتیب حوزه هایی که نیاز به تامین مالی بیشتری دارند را نیز تعیین خواهید نمود. بنابراین از این طریق چشم انداز روشنی در مورد محل کاهش هزینه ها و یا شناسایی تکنولوژی های مورد نیاز برای کاهش هزینه ها خواهید داشت.

اطلاعاتی که از داده کاوی به دست می آورید، منجر به تصمیم گیری درست شما را در مورد هزینه های مربوط به انتخاب روش های تبلیغاتی، نوع کالاهای تولیدی و مشتریان هدف می شود. در واقع داده کاوی در کسب و کار موجب می شود که از فعالیت های غیر ضروری، که هیچ ارزش افزوده ای برای تجارت شما ندارند اجتناب شود.

داده کاوی و کمک به حل مشکلات در کسب و کار

در هر کسب و کاری ممکن است که مشکلاتی به وجود آید که موجب توقف عمده در عملکرد کسب و کار شود. این مشکلات می توانند زیان ها و خسارات زیادی را به همراه داشته باشند. استفاده از ماژول های ابری CRM خرده فروشی، می توانند به شما کمک کند تا کسب و کار خود را متحول سازید. تجزیه و تحلیل داده ها به سازمان کمک می کند تا تصمیمی آگاهانه در مورد اداره کسب و کار بگیرد. این داده ها اطلاعاتی را ارائه می دهند که می توانند مانع از ضررهای احتمالی شوند. در واقع داده های تجزیه و تحلیل شده اطلاعات ارزشمندی هستند که برای تشخیص نقص در سیستم تجاری و سیستم های فنی و یا تشخیص هر گونه مشکل در مورد کیفیت و کمیت تولید، مورد استفاده قرار می گیرند.

کارهای زیادی وجود دارند که می توان با استفاده از داده کاوی در کسب و کار خود، به اجرای مؤثر تری از آن ها دست یافت. بسیاری از زیان های ایجاد شده در کسب و کار به این دلیل است که اغلب مدیران به خوبی در مورد جزئیات کسب و کار مطلع نیستند. اطلاعات و جزئیاتی که می تواند آن را آن ها را از ضرر و زیان های احتمالی آگاه سازد.

تاکنون پنج دلیل اصلی برای استفاده از علم داده کاوی در کسب و کار را بیان نموده ایم. در حقیقت این پنج دلیل برای این که شما را مجاب به استفاده از فناوری و نرم افزارهای داده کاوی نماید، کافی است. تکنولوژی مفیدی که از تجزیه تحلیل داده برای اجرای یک تجارت بهتر مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه دلایل مهم دیگری را نیز در این زمینه عنوان خواهیم نمود، تا ضرورت این موضوع بیشتر برای شما آشکار شود.

اطلاعات دقیق با استفاده از داده کاوی کسب و کار

داده کاوی در کسب و کار برای بدست آوردن داده های دقیق به منظور تصمیم گیری های تجاری هوشمندانه از اهمیت بالایی برخوردار است. با استفاده از داده های دقیق و مرتبط، فرایند حساب های پرداختی به صورت یکپارچه صورت می گیرد و خطای انسانی از آن حذف می گردد. تجزیه و تحلیل داده ها به شما کمک می کند که موارد زیر را به خوبی تعیین نمایید.

  • نقاط قوت و ضعف شرکت شما براساس فروش هدف و فروش واقعی، برای یک ماه یا یک دوره زمانی معین
  • پیدا کردن بهترین راه حل ها برای چالش های تجاری
  •  ایجاد یک طرح تجاری بهتر برای سال آینده.
  • ایجاد استراتژی های فروش و بازاریابی بهتر و نوآورانه که برای مصرف کننده جذاب باشد.
  • اصلاح یا تقویت ارزش ها، چشم انداز و اهداف شرکت متناسب با نیازهای فعلی و نوظهور مشتریان

استراتژی طراحی گرافیک و بازاریابی دیجیتال با داده کاوی

داده کاوی در کسب و کارهای مربوط به طراحی گرافیکی نیز می تواند بسیار مؤثر باشد. به عنوان مثال می توانید اولین کسب و کار آنلاین خود را با راه اندازی یک کسب و کار در زمینه چاپ و براساس تقاضا شروع کنید. در این زمینه شما مجبور نیستید که فعالیت های مربوط به امور چاپ را انجام دهید و یا کارمند استخدام کنید. بلکه می توانید با استفاده از تجزیه و تحلیل داده ها بر روی طراحی گرافیکی و استراتژی های فروش و بازاریابی تمرکز کنید. به این ترتیب بهترین نتایج ازجمله درآمد بیشتر و رشد و پیشرفت را در کسب کار خود شاهد خواهید بود.

مانند مفهوم خدمات dropshipping، تنها کاری که باید انجام دهید این است که کسب و کار خود را بازاریابی کنید. سفارشات را بپذیرید و محصول را به شرکت دیگری معرفی کنید. با تجزیه و تحلیل داده ها، می توانید به راحتی فروش آنلاین خود را ردیابی کرده و حتی بر وضعیت مشتری در بستر فروش به خوبی نظارت داشته باشید. توجه داشته باشید، تفاوتی ندارد که شما محصولات و خدمات خود را در آمازون یا در یک سایت شخصی به فروش می رسانید. در هر صورت تجزیه و تحلیل داده ها می تواند به شما در ایجاد استراتژی های بازاریابی دیجیتال کمک کند. برای داشتن استراتژی بازاریابی مؤثرتر بایستی رابطه بین داده های گذشته و داده های موجود را بشناسید.

می توانید رفتار کاربر آنلاین و الگوهای رفتار خرید را برای تقسیم بندی مخاطبان و طراحی دسته بندی، مورد بررسی قرار دهید. لازم به ذکر است که تقسیم بندی یا طبقه بندی مخاطبان بر اساس تعامل آن ها با وب سایت شما صورت می گیرد. در حالی که طراحی دسته بندی به معنی ایجاد یک محصول یا دسته بندی جدید در سایت است.

نتیجه گیری

با استفاده از داده کاوی در کسب و کار می توانید فعالیت های مفید زیادی را به انجام برسانید. زیرا این داده ها، عملیات مربوط به کسب و کار شما را بسیار تسهیل می نمایند. همچنین این داده ها می توانند به شما کمک کنند که کسب و کار خود را به بهترین نحو اداره نمایید. در بسیاری از مواردی که سازمان یا کسب و کار دچار زیان می شود، دلیل بروز خسارت این است که مدیران به خوبی از دلایلی که باعث بروز ضرر و زیان می شوند، آگاهی ندارند و نمی توانند از آن ها جلوگیری کنند. اما داده کاوی به خوبی می تواند در اداره و توسعه کسب و کار شما را یاری رساند.

یکی از خدمات اصلی آمار پیشرو در بخش سازمانی کمک به کسب و کار ها برای تحلیل مناسب داده ها است. آمار پیشرو با طراحی الگو های مناسب در داده کاوی شما را در تصمیم گیری های مهم کسب و کاری یاری می دهد. کافیست با کلیک بر روی این لینک سفارشی ثبت کنید تا کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس بگیرند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 3.5]

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در توییتر
اشتراک گذاری در تلگرام
اشتراک گذاری در واتساپ
اشتراک گذاری با ایمیل

بیشتر بخوانید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر بخوانید

ثبت سفارش

جهت سفارش کافیست تا فرم زیر را پر کنید. کارشناسان آمار پیشرو در اسرع وقت با شما تماس می گیرند

مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان تنها کافیست نام و تلفن خود را وارد کنید تا کارشناسان آمار پیشرو در اسرع وقت با شما تماس بگیرند

کار خودتان را راحت کنید

همین الان می توانید با کارشناسان ما به صورت کاملا رایگان مشاوره کنید و یا سفارش خود را ثبت و ادامه کار را به تیم توانمند آمار پیشرو بسپارید و از این همکاری لذت ببرید