13 کاربرد داده کاوی که باید بدانید

فهرست مطالب

قبل از آنه به بیان کاربرد‌های داده کاوی بپردازیم. تعریف کوتاهی را به شما از این مفهوم در جمله زیر آمده است:

داده کاوی مستلزم ارزیابی داده های جمع آوری شده قبلی به منظور استخراج اطلاعات جدید و بامعنا است.

مقاله داده کاوی چیست

کاربرد‌ داده کاوی در صنعت های مختلف

جالب است بدانید که استفاده از تکنیک های داده کاوی در حوزه های کوچک و بزرگِ بسیاری رایج است. از جمله مهم ترین این حوزه ها می توان به تحقیق، تجارت، بازاریابی، فروش، توسعه محصول، آموزش و مراقبت های بهداشتی اشاره کرد. داده کاوی در صورتی که به درستی انجام شود، می تواند اطلاعات بیشتر و مفیدتری درباره مصرف کنندگان به کسب و کارها بدهد.

بدین ترتیب این تکنیک بی نظیر به کسب و کارها کمک می کند که در زمینه بازاریابی بهتر و موفق تر عمل کرده، هزینه ها را به طور چشمگیری کاهش داده و درآمد خود را به طور شگفت انگیزی ارتقا دهند. بدون شک چنین کسب و کارهایی از سایر رقبای سرسخت خود برتر خواهند بود! با این حال باید مجموعه وسیعی از ابزارها و رویه ها دست به دست هم بدهند تا نتایج برجسته ای از تلاش های داده کاوی حاصل شوند.

کاربرد داده کاوی در مراقبت های بهداشتی

داده کاوی نوید دهنده خبرهای خوبی برای بهبود سیستم مراقبت های بهداشتی است. این علم با به کارگیری داده های مختلف و تجزیه و تحلیل آن ها بهترین و مناسب ترین روش ها را به منظور بهبود درمان و کاهش هزینه ها شناسایی و معرفی می کند.

از جمله مهم ترین تکنیک های داده کاوی که محققان به وفور از آن ها استفاه می کنند، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پایگاه داده های چند بعدی
 • یادگیری ماشین
 • محاسبات نرم
 • تجسم داده ها
 • آمار

شاید برایتان جالب باشد بدانید که پیش بینی حجم بیماران در هر گروه با استفاده از داده کاوی امکان پذیر می باشد! به لطف توسعه چشمگیر فرآیندها بیماران بهترین مراقبت ها را در جای درست و زمان مناسب دریافت می کنند. جالب تر این که بیمه گذاران مراقبت های بهداشتی می توانند با استفاده از داده کاوی متقلبان و سوء استفاده کنندگان را بشناسند و دست آن ها را رو کنند!

کاربرد داده کاوی در مراقبت های بهداشتی

کاربردهای داده کاوی در بانکداری و امور مالی

در حال حاضر صنعت بانکداری با حجم قابل توجهی از داده ها و اطلاعات تراکنش ها سروکار دارد و آن ها را مدیریت می کند. این ها همه نتیجه پیشرفت به سوی دیجیتالی شدن است! ظرفیت شناسایی الگوها، تلفات، ریسک های بازار و سایر ارتباطاتی که آگاهی از آن ها برای مدیران ضروری است، از جمله مهم ترین کاربردهای داده کاوی در بانکداری و امور مالی هستند. بی شک توجه به این موارد می تواند تصمیم گیری را برای مدیران ساده تر کند!

اگرچه حجم داده های این حوزه بسیار بیشتر از تصورات ماست، اما با این حال نتایج بلافاصله ایجاد شده و با کمی تلاش قابل تفسیر هستند. کلیه نتایجی که از این طریق به دست می آیند، توسط مدیر و کارکنان بانک به منظور تقویت و بهینه‌ سازی بخش ‌بندی، هدف گذاری و مدیریت و حفظ مشتریان سودآور مورد استفاده قرار می گیرند.

داده کاوی همچنین به بانک ها کمک می کند که بدهکاران احتمالی را سریعا شناسایی نموده و بدین ترتیب در اعطای وام و تسهیلات مالی به مشتریان خود بهتر عمل کنند. لازم به ذکر است که داده های مالی موجود در بانک ها و مراکز مالی قابل اعتماد بوده و از کیفیت چشمگیری برخوردار هستند. این موضوع تاثیر به سزایی در تجزیه و تحلیل سیستماتیک داده‌ها داشته و کار داده کاوی را ساده تر می کند. در ادامه چند نمونه از کاربردهای داده کاوی در بانکداری و امور مالی را به طور مختصر برایتان شرح می دهیم:

 • تحلیل خط مشی اعتبار مشتریان و پیش بینی پرداخت وام به آن ها
 • طبقه بندی و خوشه بندی مشتریان به منظور بازاریابی متمرکز
 • کشف جرم پولشویی و سایر جرایم مالی

کاربرد داده کاوی در آموزش

داده کاوی آموزشی یکی از حوزه های داده کاوی است که با سرعت غیر قابل باوری در حال رشد است. این نوع داده کاوی به ایجاد راه هایی برای کشف اطلاعات از داده های حاصل از محیط های آموزشی می پردازد. از جمله مهم ترین اهداف داده کاوی آموزشی که آن را با اختصار EDM نیز می شناسند، می توان موارد زیر را برشمرد:

 • پیش‌بینی رفتار یادگیری دانش‌آموزان در آینده
 • تحقیق در مورد تأثیرات کمک آموزشی
 • بهبود درک علمی در مورد یادگیری

موسسات آموزشی عمدتا داده کاوی را در راستای قضاوت صحیح و پیش بینی نتایج کسب شده توسط دانش آموزان مورد استفاده قرار می دهند. بدین ترتیب یافته هایی حاصل می شوند که موسسه بر اساس آن ها مواردی را که باید آموزش دهد، شناسایی کرده و بر نحوه صحیح آموزش آن ها تمرکز می کند. داده کاوی الگوهای یادگیری دانش آموزان را ثبت می کند. از این الگوهای کاربردی و دقیق می توان برای ایجاد رویکردهای آموزشی استفاده کرد.

امکان انجام وظایف آموزشی گوناگون با استفاده از داده کاوی آموزشی یا همان EDM میسر می باشد. از جمله مهم ترین این وظایف می توان موارد زیر را نام برد:

 • پیش بینی پذیرش دانشجو در برنامه آموزش عالی
 • پیش بینی عملکرد دانش آموزان
 • پیش بینی پیشرفت دانش آموزان
 • عملکرد تدریس معلمان
 • ایجاد برنامه درسی
 • پیش بینی آینده شغلی دانش آموزان

کشف تقلب یکی از کاربردهای داده کاوی

حقیقت این است که تقلب تا به امروز موجب بار آمدن میلیاردها دلار ضرر شده است. اگرچه روش های سنتی بسیاری برای کشف تقلب وجود دارند، اما متاسفانه اجرای آن ها بسیار زمان بر و پیچیده است. علم داده کاوی به ما کمک می کند که الگوهای مهم را شناسایی و داده ها را به اطلاعاتی مهم و کاربردی تبدیل کنیم. اطلاعاتی که تجزیه و تحلیل آن ها نقش مهمی در شناسایی افراد متقلب خواهد داشت!

دانش عبارت است از اطلاعات مفید و معتبر! به عنوان نخستین گام برای مقابله با تقلب می بایست اطلاعات کلیه کاربران را جمع آوری کرده و در یک سیستم تشخیص تقلب بدون ایراد نگهداری نمود. یکی از مهم ترین و کمک کننده ترین اطلاعات برای شناسایی متقلب متقلب و پیشگیری از وقوع این اتفاق ناخوشایند اطلاع از سوابق آن ها است.

کاربران را بر اساس سوابق به دو دسته متقلب و غیر متقلب تقسیم بندی می کنند. تا بدین جا داده ها را جمع آوری نمودیم. حال وقت مدل سازی است. در این مرحله داده های جمع آوری شده را به منظور ایجاد یک مدل مورد استفاده قرار می دهند. سپس به منظور تعیین جعلی یا غیر جعلی بودن رکوردها از یک الگوریتم مناسب استفاده می کنند.

تحلیل سبد بازار با داده کاوی

تحلیل سبد بازار روشی کاربردی برای تجزیه و تحلیل خریدهای انجام شده توسط مشتریان در فروشگاه ها و سوپرمارکت هاست. این مفهوم مشخص کننده عادت مشتری به خرید منظم است. مطالعات تحلیل سبد بازار نقش قابل توجهی در کمک به شرکت ها در زمینه تبلیغ قیمت، پیشنهادات و فروش داشته و ابزارهای داده کاوی نیز تاثیر به سزایی در این حیطه دارند.

بخش‌های فروش و بازاریابی ایده‌ های داده کاوی را به منظور بهبود خدمات مشتری، توسعه فرصت‌ های فروش متقابل و افزایش نرخ پاسخ‌ دهی مستقیم به ایمیل مورد استفاده قرار می دهند. داده کاوی امکان حفظ مشتریان را در قالب شناسایی الگوها و پیش‌بینی نقص‌ها و مشکلات احتمالی میسر می سازد.

کاربرد داده کاوی در تشخیص نفوذ

هرگونه فعالیتی که موجب به خطر افتادن یکپارچگی و محرمانه بودن منبع شود، تجاوز و نفوذ محسوب می گردد. از جمله مهم ترین اقداماتی که به منظور پیشگیری از نفوذ صورت می پذیرد، می توان به احراز هویت کاربر، اجتناب از اشتباهات برنامه نویسی و حفاظت از اطلاعات اشاره کرد. جالب است بدانید که داده کاوی نقش حائز اهمیتی در افزایش تشخیص نفوذ دارد. این موضوع تشخیص عادی یا غیر عادی بودن فعالیت های شبکه را برای تحلیلگر ساده می سازد.

در ادامه لیستی از مکان هایی که از داده کاوی برای تشخیص نفوذ استفاده می کنند، آورده شده است:

 • روش داده کاوی برای تشخیص نفوذ در حال توسعه است.
 • تجزیه و تحلیل ارتباط و همبستگی، تجمیع برای کمک به انتخاب و ایجاد ویژگی های متمایز
 • تجزیه و تحلیل داده های استریم
 • داده کاوی توزیع شده
 • ابزارهای تجسم و پرس و جو

تقسم بندی مشتریان با داده کاوی

اگرچه امکان تقسیم بندی مشتریان از طریق تحقیقات بازارهای سنتی نیز میسر است، اما نتایج حاصل از داده کاوی عمیق بوده و از همین رو نقش مهمی در بهبود اثربخشی بازار خواهد داشت. داده کاوی به گروه بندی مشتریان در بخش های جداگانه و تطبیق خدمات با نیازهای خاص آن ها کمک می کند.

هدف داده کاوی در این حوزه حفظ مشتریان و تبدیل آن ها به مشتریان وفادار است. دیتا ماینینگ این امکان را برای کسب و کارها فراهم می سازد تا گروهی از مصرف کنندگان را بسته به حساسیت آن ها شناسایی کنند. بدین ترتیب می توانند پیشنهادات منحصر به فردی به این مشتریان ارائه داده و گامی مهم در راستای بهبود رضایت آنان بردارند.

کاربرد داده کاوی در تقسیم بندی مشتریان

داده کاوی و صنعت مخابرات

حوزه مخابرات به ویژه از زمان معرفی اینترنت گسترش و رشد سریعی را تجربه کرده است. داده کاوی به فعالان این صنعت مهم کمک می کند که کیفیت خدمات خود را بهبود ببخشند و بدین طریق از رقبایشان سبقت بگیرند. ارتباطات سیار، محاسبات سیار و خدمات آنلاین و اطلاعاتی همه و همه از تجزیه و تحلیل الگوهای مجموعه داده های مکانی- زمانی بهره می گیرند. به عنوان مثال تجزیه و تحلیل پرت عمدتا به منظور شناخت کاربران جعلی مورد استفاده قرار می گیرد. ابزارهای OLAP و تجسم نیز نقش کمک کننده ای در مقایسه داده‌ های مختلفی همچون رفتار کاربران، سود، ترافیک داده و اضافه بارهای سیستم و مواردی از این قبیل ایفا می کنند.  

داده کاوی در تحقیق علمی

تاریخ حاکی از آن است که ما در زمینه تحقیقات پیشرفت های چشمگیر و قابل توجهی داشته ایم. داده کاوی تکنیکی بی نظیر برای پاکسازی داده ها، پیش پردازش آن ها و یکپارچه سازی یا به اصطلاح ادغام پایگاه داده هاست. محققان به اسکن پایگاه داده های حاوی داده های اثرگذار بر تحقیقات مختلف می پردازند و بدین ترتیب توالی های همزمان و ارتباطات موجود میان فعالیت ها را شناسایی می کنند.

 داده کاوی بصری و تجسم داده تصویر روشنی از داده ها را در اختیار ما قرار می دهند.

کاربرد داده کاوی در صنعت خرده فروشی

از جمله مهم ترین داده هایی که تحت پوشش داده های بخش خرده فروشی سازمان یافته هستند، می توان به فروش، تاریخچه خرید، تحویل کالاها، مصرف و خدمات مشتری اشاره کرد. هرچه پلتفرم های تجارت الکترونیک بیشتری معرفی می گردند، پایگاه داده ها بزرگ و بزرگتر می شوند. انبارهای داده با هدف بهره مندی از مزایای کامل داده کاوی در حال توسعه و تعبیه خرده فروشی مدرن هستند.

تجزیه و تحلیل داده های چند بعدی کمک قابل توجهی به مدیریت اطلاعات مربوط به بسیاری از انواع مصرف کنندگان، کالاها، مکان ها و مناطق زمانی می کند. لازم به ذکر است که داده کاوی امکانات متعدد و متنوعی را در زمینه تجارت آنلاین ارائه می دهد. از شناخت روند خرید گرفته تا افزایش خدمات مشتریان!

کاربرد داده کاوی در مدیریت ارتباط با مشتری

اختصار CRM برگرفته از اصطلاح Client Relationship Management به معنای مدیریت ارتباط با مشتری است. مدیریت ارتباط با مشتری عبارت است از تلاش برای به دست آوردن مشتریان جدید و حفظ مشتریان قدیمی و نیز افزایش وفاداری مشتریان و اتخاذ ابتکارات مشتری محور! یک شرکت به منظور برقراری رابطه سالم با مصرف کننده نیازمند جمع آوری داده ها و تجزیه و تحلیل اطلاعات است. این جاست که داده کاوی مفید واقع می گردد.

تجزیه و تحلیل داده های جمع آوری شده با استفاده از روش های مختلف داده کاوی صورت می پذیرد. بنابراین دیگر نیازی نیست که برای پیدا کردن راه حل حفظ مشتریان خودتان را گیج کنید. داده کاوی نتایج فیلتر شده را در اختیار شما قرار می دهد و خیالتان را راحت می کند.

کاربرد داده کاوی در شناسایی مجرمین

یکی از روش هایی که به منظور تعیین ویژگی های رفتار مجرمانه مورد استفاده قرار می گیرد، جرم شناسی است. در حقیقت تحلیل جرم مستلزم بررسی و کشف جرایم و همچنین ارتباط آن ها با مجرمان است. لازم به ذکر است که تعداد داده های جرم بسیار زیاد و تعاملات میان آن ها بسیار پیچیده است.

همین موضوع داده کاوی را به تکنیکی ایده آل برای جرم شناسی تبدیل نموده است. از طریق گزارش های جنایی مبتنی بر متن می توان به فایل های پردازش کلمه دست پیدا کرد و این جزئیات را در روند تطبیق جرم مورد استفاده قرار داد.

Data mining user in identifying criminals

داده کاوی در مبارزه با تروریسم

با استفاده از الگوریتم های پیچیده ریاضی می توان تشخیص داد که کدام واحد اطلاعاتی می بایست به عنوان پیشتاز فعالیت های ضد تروریسم فعالیت کند. شاید عجیب به نظر برسد، اما حقیقت این است که داده کاوی حتی می تواند به اداره پلیس نیز در انجام وظایفش کمک کند. وظایفی همچون تعیین محل استقرار نیروها و جستجو در گذرگاه های مرزی.

در این مقاله ما 13 مورد از کاربرد های مهم داده کاوی را بیان کردیم. با توجه به جدید بودن این علم در حوزه های مختلف روز به روز بر کاربرد های آن افزوده می شود. این امر به ما یادآور می شود که هر چه بیشتر در این حوزه سرمایه گذاری کنیم دست جلوتری را در آینده خواهیم داشت. شما می توانید پروژه های سازمانی خود را به کارشناسان ما در شرکت آماری آمار پیشرو بسپارید و صحیح ترین خروجی را دریافت کنید.

برای این امر هم اکنون سفارش خود را ثبت کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در توییتر
اشتراک گذاری در تلگرام
اشتراک گذاری در واتساپ
اشتراک گذاری با ایمیل

بیشتر بخوانید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر بخوانید

ثبت سفارش

جهت سفارش کافیست تا فرم زیر را پر کنید. کارشناسان آمار پیشرو در اسرع وقت با شما تماس می گیرند

مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان تنها کافیست نام و تلفن خود را وارد کنید تا کارشناسان آمار پیشرو در اسرع وقت با شما تماس بگیرند

کار خودتان را راحت کنید

همین الان می توانید با کارشناسان ما به صورت کاملا رایگان مشاوره کنید و یا سفارش خود را ثبت و ادامه کار را به تیم توانمند آمار پیشرو بسپارید و از این همکاری لذت ببرید